Diasporas Makslas Centrs Center for Latvian Diaspora Art
Latvian Art

CĒSĪS ATKLĀTA PASAULES LATVIEŠU MĀKSLAS CENTRA GALERIJA

Vienīgā saulainā jūnija mēneša diena bija kā dāvana Pasaules latviešu mākslas centra galerijas atklāšanas pasākuma rīkotājiem un daudzajiem viesiem, kas 2014. gada 28. jūnija pēcpusdienā pulcējās Cēsīs.

”Visam pamatā bija ideja, ideja, kas dzima tālu aiz okeāna, kur savulaik mājvietu guva daudzi latviešu mākslinieki. Kur izauga jauna mākslinieku paaudze un laikā, kad Latvija bija okupēta tie varēja brīvi smelties iedvesmu un iet līdzi pasaules mākslas attīstības ritmam. Līdz ar neatkarības atgūšanu tika kaldināta ideja, par mājvietas atrašanu ārzemju latviešu mākslinieku devumam,” klātesošos uzrunājot teica Vides un Reģionālās attīstības ministra biroja vadītāja Marika Zeimule. Cēsis jau izsens bijusi viena no nozīmīgākajām kultūras pilsētām Latvijā, tāpēc PLMC izveide tieši šeit ir likumsakarīga, savā uzrunā uzsvēra centra izveides idejas iedzīvinātāja Lelde Kalmīte no Čikāgas. Pēc Kalmītes teiktā, Cēsis nu kļūs par vietu, kur satikties ārzemju latviešu māksliniekiem, gan mākslas baudītājiem. „Laimīgā kārtā, pirms trīs gadiem iepazināmies ar Cēsu pašvaldības pārstāvjiem, ka arī muzeju ļaudīm, kas no paša sākuma mūs laipni uzņēma un aicināja izveidot centru tieši Cēsīs. Šī pilsēta ir ideāla vieta šādam projektam – tā ir plaši pazīstama, ka kultūras pilsēta,” norādīja L.Kalmīte. Pēc viņas teiktā galerijas iekārtošanai bijuši vajadzīgi 100 000 ASV dolāru, daļu no kā bijis iespējams nosegt, pateicoties Ripas ģimenei (ASV) un daudziem citiem ziedotājiem no galvenokārt no ASV un Anglijas.

Arī Ārlietu ministrijas īpašo uzdevumu vēstnieks diasporas jautājumos Rolands Lappuķe uzsvēra, ka jau pēc dažiem gadiem būs redzams, cik pareizs šis lēmums ir bijis, jo „Cēsis kļūst par kultūras un diasporas centru”. Savukārt Kultūras ministrijas parlamentārais sekretārs Rihards Kols norādīja, ka galerijā redzamie mākslas darbi nu jāiekļauj Latvijas kultūras bagātību klāstā. Atzinīgus vārdus par trimdas latviešu neatlaidību sava mērķa sasniegšanai izteica arī bij. Latvijas valsts prezidents, Saeimas deputāts Valdis Zatlers.

Kā laikrakstam „Laiks” pastāstīja izstādes kuratore Lelde Kalmīte, izstādē iekļauti galvenokārt tie mākslas darbi, kas ziedoti pēdējo trīs gadu laikā, taču daudzi palikuši neizstādīti un būs redzami tematiskajās izstādēs nākotnē. Pašreiz izstādīti ir J. Annusa, J.Gaiļa, J.Kalmītes, F.Milta, Ē.Dajevska, N.Strunkes u.c., kā arī mūsdienu mākslinieku I. Leimanes (Kanāda) un K.Rēkevica (ASV) darbi. Atklāšanas izstādē pārstāvēti arī tie mākslinieki, kas attīstījušies ārpus Latvijas, kā L. Mieriņš (Anglija), Ģ. Puriņš, G. Roze, O. Šteiners, (ASV), A. Lasmane Sundberga (Zviedrija), Māris Raudziņš (Austrālija) u.c. Apmeklētāji var iepazīties ar mazāk pazīstamu mākslinieku darbiem, ieskaitot J. Mintika instalāciju, L. Stepes, A. Nukšas, zīmējumus un ofortus.

Ceļu uz Cēsīm bija mērojuši arī tie, kas uz saviem pleciem iznesuši visu projekta „smagumu” un ar gandarījumu varēja kavēties atmiņās un ieskicēt nākotnes plānus - viņu vidū Guna Mundheima, Juris Ubāns, Ināra Sīmane. Viesu vidū bija daudzas pazīstamas personības – Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce, Rīgas domes deputāte Sarmīte Ēlerte, Vidzemes koncertzāles vadītājs Juris Žagars, Lilita Zatlere, Vija Vētra, Aivars Zandbergs, Raimonds Slaidiņš, u.c., kā arī latvieši no ASV, Austrālijas un Vācijas. Rakstiski ar galerijas atklāšanu sveica Amerikas latviešu mākslinieku apvienības prezidente Linda Treija un Ripas ģimene ASV.

Noiets pirmais ceļa posms, jo jau nākamgad Cēsu pašvaldība nodibinājuma rokās nodos blakus telpas, kuru remontam un iekārtošanai būs nepieciešami jauni ieguldījumi. Tur paredzēts izveidot vēl vienu galeriju un ārzemju latviešu mākslas darbu krātuvi un pētniecības centru. Šis ir pēdējo gadu plašākais diasporas projekts Latvija, tāpēc būtu sagaidāms arī lielāks ārzemju latviešu organizāciju un valsts institūciju atbalsts.
PLMC izveidotāji cer, ka ar laiku Pasaules latviešu mākslas centrs Cēsīs kļūs par Latvijas kultūras dzīves un mākslas vēstures integrētu sastāvdaļu.

PLMC galerija atvērta no trešdienas līdz svētdienai.

Papildus informācija iegūstot rakstot plmc@inbox.lv, vai zvanot pa tālruni 00371 26175509 vai 29386454.


Cēsis Centrs


Lelde Kalmite pārgriež lenti


 

Artists whose work is pictured at top of page from left to right:
Ilze Arājs, Lidija Dombrovska Larsena, Ēriks Dzenis

 

Return to top of page

 

LatvianDiasporaArt.org Pasaules latviešu mākslas savienība/Global Society for Latvian Art