Diasporas Makslas Centrs Center for Latvian Diaspora Art
Latvian Art

 2016. gada 28. maijā Cēsīs atklātas plašas diasporas latviešu mākslas izstādes
Cesis 2016 maijs
 
Cesis 28may2016

Cesis 28may2016

Cesis 28may2016

Sestdien, 28.maijā Pasaules latviešu mākslas centra (PLMC) telpās klātesot mākslas cienītājiem no ASV, Vācijas un Latvijas, kā arī valsts amatpersonām tika atklāta izstāde “Kalmītes stāsts”, kā arī PLMC jaunā izstāžu zāle.

Mākslas kuratore no Čikāgas Lelde Kalmīte, kopā ar savu dēlu Kārli Ripas ģimenes galerijā izveidojusi "Kalmītes stāstu" - vizuālu dialogu starp divu paaudžu māksliniekiem - tēvs piedzima un uzauga Latvijā, dzīves otro pusi pavadīja Amerikā. Meita piedzima bēgļu nometnē Vācijā, uzauga Amerikā un pirmo reizi apmeklēja senču zemi četrdesmit septiņu gadu vecumā.

Jāņa Kalmītes gleznās iespējams saskatīt tradicionālā latviešu dzīvesveida iznīcības un pasaules uzskatu metaforas, savukārt Leldes Kalmītes darbi atspoguļo satraukumu par pasaules dabas iznīcību kopumā.
Uz izstādes atklāšanu PLMC izdevis katalogu atspoguļojot Jāņa Kalmītes daiļradi, savukārt Leldes Kalmītes mākslas pasauli lasītājs izzina sarunā starp viņu un Čikāgas mākslas fotogrāfi Ilzi Arāju. Kataloga ievadā Latvijas kultūras ministre Dace Melbārde uzsver: “Simboliskais tēva un meitas dialogs mākslā – „Kalmītes stāsts” – nav tikai divu paaudžu saruna, tas met tiltu no viena kontinenta uz otru, no viena gadsimta uz otru. Tēva latviskajā identitātē balstītā stabilā rija veido dialogu ar meitas – ārpus Latvijas uzaugušas un Amerikā integrējušās latviešu mākslinieces – 21. gadsimta globālajā pasaulizjūtā balstītajiem, trauksmes piesātinātajiem darbiem.”

Atklājot PLMC jauno izstāžu zāli, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts akcentēja ieguldījumu reģionālajā attīstībā, jo tā ir vienīgā vieta Eiropā, kur vienkopus varam redzēt diasporas latviešu mākslu. Eglītis arī uzsvēra, ka augsti novērtē PLMC valdes lēmumu ieguldīt līdzekļus un veidot centru ārpus Rīgas, lai arī Vidzemes reģiona iedzīvotāji un pilsētas viesi varētu baudīt augstvērtīgu mākslu, kas tapusi dažādās pasaules vietās, kur dzīvo latviešu mākslinieki.

Jaunajā, Sīpoliņa ģimenes (Kanāda) vārdā nosauktajā izstāžu zālē apskatei piedāvātas Austrālijas mākslinieka Jāņa Nedēļas un Kanādas mākslinieces Ineses Birstiņas instalācijas, Zigfrīda Sapieša (Skotija) keramikas veidojumi, Gerdas Rozes, Oskara Skušķa, Jura Ubāna, kā arī citu ASV latviešu mākslinieku darbi.
Nodibinājums “Pasaules latviešu mākslas centrs” Cēsīs atvēra pirmo galeriju 2014.gada vasarā, kad, pateicoties diasporas latviešu ziedojumiem izstāžu zāles vajadzībām, tika izremontētas bijušās Cēsu arodskolas sporta nodarbību telpas. Pēdējā gada laikā PLMC sarīkojis diasporas latviešu mākslinieku ceļojošo izstādi, kas bija redzama Daugavpils, Rēzeknes un Krāslavas muzejos.

Šoziem PLMC Cēsīs veicis remontdarbus, lai iekārtotu otro izstāžu zāli. Pateicoties ziedojumam, godinot mākslas mecenātu Leopolda un Dzidras Sīpoliņu piemiņu, renovētas arhīva, kā arī mākslinieku rezidences telpas.

PLMC izstāžu zāles Cēsīs , Lielā Skolas ielā 6 atvērtas katru dienu, izņemot pirmdienas un otrdienas, no plkst. 11.00 līdz 17.00

Tuvāka informācija +371 20281728

 

Artists whose work is pictured at top of page from left to right:
Ilga Reke Andersons, Gerda Roze, Visvaldis Reinholds

 

 

LatvianDiasporaArt.org Pasaules latviešu mākslas savienība/Global Society for Latvian Art